About Badanie oct

Standardowo badanie wykorzystuje się do diagnozy chorób oczu, jak na przykład zwyrodnienia plamki żółtej, odwarstwienia siatkówki, diagnozy schorzeń rogówki, ciała szklistego oraz jaskry.

OCT oka jest jednym z badań, które można wykonać bezpłatnie. Aby jednak skorzystać z badania OCT na NFZ, konieczne jest skierowanie od lekarza.

Marszczenie plamki żółtej: blizna może rosnąć na powierzchni siatkówki, powodując zniekształcenie widzenia. Chirurgia może czasem pomóc.

Wykorzystywane jest również u osób zmagających się z centralną retinopatią surowiczą oraz u osób przygotowywanych do laserowej korekcji wzroku. Pozwala również monitorować stan po wykonanym zabiegu.

Jeśli podejrzewasz u siebie jaskrę, AMD lub inną chorobę okulistyczną, zarezerwuj wizytę i poddaj się niezbędnej diagnostyce. Pamiętaj, że im szybsza diagnoza, tym szybciej możesz wdrożyć leczenie i wrócić do zdrowia.

Warstwy w siatkówce można różnicować i mierzyć grubość siatkówki, aby pomóc we wczesnym wykrywaniu i diagnozowaniu chorób i stanów patologicznych siatkówki.

Jedną z głównych zalet badania OCT jest jego bezinwazyjność. Nie wymaga ono wkraplania kropli Badanie oct do oka ani specjalnych przygotowań. Jest szybkie, precyzyjne i komfortowe dla pacjenta.

To badanie wzroku można również wykonać na NFZ w nielicznych poradniach okulistycznych lecz czas oczekiwania na wizytę może być wydłużony.

W sytuacji takiej lekarz może od razu rozpocząć leczenie, lub jedynie zalecić regularne kontrole i wykonanie dodatkowych badań.

Promień świetlny, którym aparat wykonuje pomiary, jest całkowicie bezpieczny, gdyż wykorzystywane są w nim promienie bliskie światłu podczerwonemu. Nie mamy do czynienia z potencjalnie niebezpiecznym promieniowaniem jonizującym. Koherentną tomografię optyczną nazywa się często biopsją optyczną, ponieważ umożliwia ona bezkontaktowe wniknięcie w głąb tkanki. Obraz „wycinków” oka widoczny jest na monitorze komputera.

Bardzo ważne są regularne wizyty u okulisty  i wykonywanie badań OCT. W 10 sposób można sprawdzić, czy stosowane dotąd metody leczenia przynoszą oczekiwane rezultaty. Poza tym specjalista jest w stanie stwierdzić, czy wada wzroku się pogłębia i czy należy zmodyfikować dotychczasową terapię.

OCT to skrót od optyczna koherentna tomografia dna oka. Tego typu badanie polega na diagnozowaniu chorób siatkówki, a przede wszystkim dna oka i plamki. Uznaje się, że OCT jest obecnie jedną z najnowocześniejszych metod stosowanych w okulistyce.

Dziura w plamce: Dziura w plamce pojawia się, gdy siatkówka rozdziela się, tworząc dziurę w plamce. Może to wpłynąć na wzrok, ale można ją naprawić chirurgicznie.

two. Jeśli optometrysta kliniczny po przesiewowych badaniach dna oka, pomiarze ciśnienia wewnątrzgałkowego, przeglądzie przedniego odcinka oka oraz wywiadzie chorobowym stwierdza jakieś nieprawidłowości – kieruje pacjenta natychmiast do okulisty lub sugeruje wykonanie OCT lub/i pola widzenia.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *